بهترین مرجع لباس
بهترین مرجع لباس
کت وشلوار جدید مجلسی زنانه , کادو روز پدر , تصاویر. زیبا2015 , علایم عاشق شدن دخترا , هیوندا جنسیس 2015 , کد اهنگ پیشوازایرانسل بابک جهانبخش شاد , مدل مانتو جدید , فیلم و عکس , مبل استیل جدید , عکس همسر واقعی الهام حمیدی

پس از گذشت سه ماه از ابلاغ اجباری شدن نصب کیسه هوا

اجبار در نصب ترمز ضد قفل ابلاغ شد

دنیای اقتصاد: شورای عالی استاندارد در ابتدای سال جاری در حالی طرح اجباری شدن ایربگ(کیسه هوا) و ABS (ترمز ضد قفل) در خودرو‌های تولیدی را تصویب و آن را به منظور ابلاغ به دفتر ریاست جمهوری ارسال کرد که این دو طرح که به صورت مشترک به دفتر ریاست جمهوری ابلاغ شده بود، به عنوان دو طرح مجزا از سوی این دفتر ابلاغ شد.   به طوری‌که در ابتدا طرح اجباری شدن نصب ایربگ (کیسه هوا) ابلاغ و پس از گذشت دو ماه و اندی، در هفته گذشته اجباری شدن ABS نيز به موسسه استاندارد، مجری استانداردهای اجباری ابلاغ شد.

نظام‌الدین برزگری، رییس موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی با اعلام خبر اجباری شدن ترمز ضد قفل اظهار داشت: اجباری شدن نصب ایربگ (کیسه هوا) در مرداد ماه امسال ابلاغ شد و با گذشت دوماه و اندی اجباری شدن ABS نیز از سوی شورای عالی استاندارد ابلاغ شد، که پس از طی کردن سایر مراحل قانونی مانند چاپ سه نوبت آگهی در روزنامه‌ها به خودروسازان ابلاغ خواهد شد.

طرح تجهيز خودروهاي داخلي به ترمز ABS و ايربگ از سال 85 توسط موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي مطرح و پيگيري‌هاي لازم نيز از سوي اين موسسه براي اجرايي شدن اين طرح صورت گرفت؛ اما اجراي طرح مذكور منوط به تشكيل شورای عالي استاندارد بود كه اين شورا طي سه‌سال گذشته تشكيل جلسه نداد، اما با تشكيل جلسه نهايي كميسيون امور زيربنايي صنعت و محيط‌زيست طرح اجبارسازي در نصب ترمز ABS و ايربگ به تصويب و به دفتر رياست‌جمهوري، ابلاغ شد، این در حالی است که دولت در مرحله اول تنها طرح اجباری شدن ایربگ(کیسه هوا) را ابلاغ کرد.

هرچند به گفته مسوولان موسسه استاندارد در ابتدا اجباری شدن ABS به مرحله اجرا گذاشته خواهد شد، اما دفتر ریاست‌جمهور ابلاغ این مصوبه را با تاخیر سه ماه از ایربگ (کیسه هوا)، ابلاغ کرد که این امر موجب شد تا اجرایی شدن این طرح در سال جاری بعید به نظر برسد.
یکی از کارشناسان خودرو در مورد این تاخیر عنوان می‌کند که تنها دلیلی که می‌توان برای تاخیر در ابلاغ اجباری شدن ترمز ضدقفل از سوی دولت بیان کرد، افزایش هزینه‌ای است که اجرای آنها روی دست خودروسازها خواهد گذاشت.

به طوری‌که پیش از این نیز انجمن خودروسازها در بیانیه‌ای مدعی شده بود که اجرای این مصوبه هر ساله هزینه‌ای معادل 1300میلیارد تومان (3/1میلیون خودرو ضرب در یک میلیون تومان) به اقتصاد کشور تحمیل خواهد کرد که با توجه به عدم امکان تولید قطعات ترمز ABS و ایربگ (کیسه هوا) در داخل کشور، حداقل در دو سال آینده سالی یک‌میلیارد دلار ارز از مملکت خارج خواهد کرد.

این کارشناس همچنین به نقل از این انجمن تاکید کرد که علاوه بر هزینه سالانه یاد شده، سرمایه‌گذاری خودروسازان برای تغییر خطوط فعلی تولید (اضافه کردن ایستگاه‌های جدید کاری)، خرید ابزارآلات و تجهیزات جدید برای خطوط تولید و ٢٠٠٠ نمایندگی مجاز خودرو در سراسر کشور رقمي‌قابل تامل است.

طرح در سال‌جاری اجرایی نمی‌شود
از سوی دیگر، رییس موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی در خصوص زمان آغاز طرح اجباری شدن ABS و ایربگ (کیسه هوا) می‌گوید: با اتمام سه مرحله چاپ آگهی در روزنامه‌های کثیرالانتشار طرح به مرحله اجرا گذاشته خواهد شد.

وی در خصوص زمان اتمام مراحل آگهی اظهار بی اطلاعی کرد و اطلاعات بیشتر در این خصوص را به مرندی مقدم، قائم‌مقام معاونت نظارت بر اجرای استاندارد و سیستم‌های کیفی ارجاع داد.
به گفته مرندی‌مقدم، موسسه استاندارد سعی دارد تا درج آگهی برای ترمز ABS و ایربگ (کیسه هوا) را به صورت همزمان آغاز کند به همین دلیل با وجود ابلاغ اجباری شدن ایربگ (کیسه هوا) در مرداد ماه اقدامي‌جهت چاپ آگهی اجباری شدن آن نکرده، اما با ابلاغ ABS طی دوهفته آینده چاپ آگهی این دو استاندارد را آغاز خواهیم کرد.

وی در پاسخ به این پرسش که درج آگهی به چه منظور صورت مي‌گیرد و چرا مصوبه به صورت مستقیم به خودروسازان ابلاغ نمی‌شود اظهار داشت: بر اساس قانون، استانداردی که اجباری مي‌شود برای اطلاع‌رسانی به عموم و تولیدکننده طی سه مرحله در روزنامه‌ها به چاپ می‌رسد که این امر در خصوص تمام کالا اجرایی می‌شود.

هرچند اجباری شدن نصب ABS و ایربگ (کیسه هوا) با تاخیر صورت گرفت؛ اما سردار رویانیان رییس پیشین پليس راهنمایی و رانندگی کشور وعده نصب این تجهیزات ایمنی را از ابتدای اردیبهشت ماه داد، اما با اجرایی نشدن این وعده آن را به ابتدای مهرماه موکول کرد که این وعده نیز به دلیل عدم ابلاغ این طرح از سوی دفتر ریاست جمهوری به مرحله اجرا گذاشته نشد.

قائم مقام معاونت نظارت بر اجرای استاندارد در خصوص زمان اجرای این طرح عنوان کرد: به طور قطع در سال جاری طرح نصب ترمز ضدقفل و کیسه‌هوا آغاز نخواهد شد و در خصوص سال آینده نیز باید برنامه‌ریزی کرد به همین دلیل نمی‌توان در این خصوص تاریخ دقیقی ارائه کرد.

وی در ادامه اظهار داشت: تیراژ تولید خودرو در کشور بالا است، به همین دلیل پس از ابلاغ، باید به خودروسازان فرصت داده شود تا در صورتی که بخواهند در داخل قطعه تولید کنند و پس از نصب و انجام مراحل تست نسبت به خرید قطعه سفارش‌گذاری کنند و در غیر این صورت برای واردات قطعه ثبت سفارش کنند که گذراندن تمام این مراحل زمان بر است، به همین دلیل درخصوص زمان اجرا نمی‌توان هم‌اکنون اظهار نظر کرد.

وی در خصوص زمان اجرايی شدن ایربگ (کیسه هوا) نیز اظهار داشت: ترمز ABS به طور حتم سال آینده روی خودروهای داخلی نصب خواهد شد، اما نصب ایربگ (کیسه هوا) مشکلات خاص خود را دارد به همین دلیل ایربگ (کیسه هوا) با کمي‌تاخیر نسبت به ترمز ضد فقل نصب می‌شود.

از سوی دیگر چندی پیش نعمت بخش رییس انجمن خودروسازان خبر از تدوین جدول زمانبندی برای نصب ترمز ضد قفل از سوی وزارت صنایع و معادن داد. مرندی مقدم در این خصوص می‌گوید: جدول زمانبندی وزارت صنایع هنوز به موسسه استاندارد ابلاغ نشده، اما آنچه مسلم است در خصوص استانداردهای اجباری مسوولیت با وزارت صنایع نیست، بلکه مجری این امر موسسه استاندارد است، اما در صورتی‌که وزارت صنایع نسبت به تدوین جدول کارشناسی اقدامي‌صورت داده موسسه استاندارد نیز به طور حتم از جدول مذکور استقبال خواهد کرد.

وی در پاسخ به این پرسش که تکلیف خودروهایی که قابلیت نصب ترمز ضد قفل و کیسه هوا را ندارند، چیست عنوان کرد: به طور قطع موسسه استاندارد جدولی بر اساس تکنولوژی خودروهای داخلی تهیه خواهد کرد و براساس آن اولویت نصب به خودروهایی داده مي‌شود که قابلیت نصب این سیستم را دارند و پس از آن خودروهایی که تکنولوژی پایین‌تری دارند در دستور کار قرار خواهند گرفت و به این ترتیب فرصت کافی به خودروسازان برای تجهیز به این سیستم داده خواهد شد.

محسن صالحي‌نيا، مديركل دفتر صنايع ماشين‌سازي و نيرو محركه وزارت صنایع نیز در خصوص جدول تدوین شده برای چگونگی نصب ایربگ و ABS روی خودروهای داخلی اظهار داشت: جدول رده بندی خودروها بر اساس تکنولوژی خودروهای داخلی طراحی و تدوین شده که بر اساس این جدول در ابتدا نصب این تجهیزات روی خودروهایی که شرایط نصب را دارند آغاز خواهد شد و به این طریق به خودروسازان این فرصت داده مي‌شود تا در خصوص ارتقاي تکنولوژی خودروهای قدیمي‌یا خروج این خودروها از خطوط تولید برنامه‌ریزی کنند.

وی در ادامه مي‌گوید: خودروسازان نیز موافق جدول تدوین شده هستند که در صورت تصویب جدول مذکور طرح اجباری شدن ایربگ و ABS بدون مشکل اجرایی خواهد شد.

صالحی نیا در ادامه در خصوص حمایت‌های دولتی در این خصوص مي‌گوید: دولت ملزم به اعطاي تسهیلات برای نصب تجهیزات ایمنی روی خودروهای داخلی نیست و درخصوص اعطاي تسهیلات برای نصب ایربگ و ABS نیز در حال حاضر دولت برنامه‌ای ندارد و علی القاعده خودروسازان باید با برنامه‌ریزی در بازار، بودجه مورد نیاز خود را تامین کنند.

به گفته صالحی‌نیا، نصب این تجهیزات به طور طبیعی افزایش قیمت خودروها را در پی خواهد داشت و به این طریق خودروسازان مي‌توانند بودجه مورد نیاز خود را تامین کنند.

مديركل دفتر صنايع ماشين سازي و نيرو محركه وزارت صنایع در پاسخ به این پرسش که با نصب کیسه هوا و ترمز ضد قفل قیمت خودروها تا چه میزان افزایش خواهد
یافت نیز عنوان کرد: هزینه نصب این تجهیزات با توجه به مدل خودرو متفاوت است و نمي‌توان در این خصوص رقم کلی ذکر کرد، اما به طور قطع با نصب هر دو سیستم افزایش حداقلی 800هزار تومانی را در خودروهای داخلی شاهد خواهیم بود.

 

 


 


نوشته شده در تاريخ 2015-08-18 توسط best2
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
جدیدترین تجهیزات تالار
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن زالو چیست؟
نقش دینگ در صنعت حمل و نقل
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
انجام پایان نامه مدیریت
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
روش انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
سامانه جامع مشاغل شهرری

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ