بهترین مرجع لباس
بهترین مرجع لباس
کت وشلوار جدید مجلسی زنانه , کادو روز پدر , تصاویر. زیبا2015 , علایم عاشق شدن دخترا , هیوندا جنسیس 2015 , کد اهنگ پیشوازایرانسل بابک جهانبخش شاد , مدل مانتو جدید , فیلم و عکس , مبل استیل جدید , عکس همسر واقعی الهام حمیدی

برنا: فکرش را هم نمي توانيد بکنيد که در کشور خودمان 15 درصد از جمعيت 13 تا 15 سال کشيدن قليان را تجربه و 12 درصد از جمعيت بالاتر از 15 سال مصرف کننده مواد دخاني هستند. مصرف مواد دخاني در ميان جوانان شهرهاي تهران، اصفهان، تبريز، شيراز و مشهد رواج بسياري دارد.

براي بررسي موضوع تصميم گرفتم سري به سفره خانه ها و مراکز تفريحي تهران بزنم. بهترين مکان منطقه فرحزاد بود. منطقه اي خوش آب و هوا که خانواده ها، دختر و پسر و دوستان در آنجا جمع شده بودند . وقتي به چند رستوران درجه 2 رفتم متوجه شدم بر سر ميز 90 درصد افراد قليان وجود دارد . افراد از نوجوان 10 ساله تا زن و مرد و دختر همه مشغول کشيدن قليان بودند و آن را تفريحي براي خود مي دانستند.

فريبرز که به همراه دوستانش به فرحزاد آمده بود در رابطه با قليان کشيدن گفت: هفته اي 2 بار به اينجا مي آييم و به همراه دوستان پکي به قليان مي زنيم. البته فقط تفريحي است و در منزل اين کار را انجام نمي دهد. وقتي کلمه تفريح را از فريبرز شنيدم در باره تفريح بودن قليان براي جوانان ايراني و به خصوص تهراني پرسيدم . ببين داداش تو يا خيلي مايه داري يا تا حالا اصلا تفريح نرفتي. مي دوني يه بار بري پيست چقدر پياده اي؟ شنيدي کارتينگ يا جت اسکي چقدر پول مي خواد؟ اما قليان رو با 4 هزار تومان مي کشي و تفريحت را انجام داده اي!

 وقتي قليان با قليان فرق مي کند

اين بار به چهار راه کالج مي روم. قهوه خانه اي که از پير مرد تا جوان دبيرستاني در آن حاضر هستند. مرز ميان جوانان و افراد مسن تر يک رديف نسبتا خالي است. جوانان وقتي قليان هاي ميوه اي برايشان مي آورند آن را با ولع خاصي مي کشند و پيرمردها هر از چندگاهي در ميان صحبت پکي به خوانسار و برازجان مي زنند. يعقوب صاحب قهوه خانه کار و کاسبي قليان را سکه مي داند و مي گويد: من اگر شبي کمتر از1 تومان در بياورم در مغازه را مي بندم. 7 نفر از اين قهوه خانه نان مي خورند و روزگار مي گذرانند.

يعقوب در رابطه با مشتريانش مي گويد: اکثرا جواناني هستند که هميشه و برخي هر روز مي آيند ضمن اينکه مردان مسن تر نيز هر ازچند گاهي سر مي زنند. ما اينجا مشتري هاي ثابتي داريم و هر از چند گاهي افراد گذري نيز مراجعه مي کنند.

مقصد بعدي ميدان وليعصر و سفره خانه شقايق است. جايي که وقتي وارد مي شوي به قول يکي از دوستان جو تورا مي گيرد. دختران و پسران جوان به راحتي قليان مي کشند و هر از چند گاهي آبميوه اي و يا ساين شايني را مي خورند. هزينه يک قليان در اين مکان بدون مخلفات 6 هزار تومان است و اگر چاي و آبميوه را اضافه کني بايد حداقل 15 هزار تومان پرداخت کني. اين در حالي است که يک قليان و چاي در چهار راه کالج 2200 تومان مي شود.

دوستان مي گويند سفره خانه سنتي ميراث فرهنگي در ميدان هفت تير جاي خوبي براي گزارش است. به آنجا که مي رسي چهره هاي آشنايي از جمله فوتباليست هاي معروف، مداحان اهل بيت، برخي خوانندگان و هنرمندان را مشاهده مي کني. اجازه نزديک شدن به آنها را نداري چون وارد حريم خصوصي افراد نمي تواني بشوي. مي خواهد روي سکوهاي دور سفره خانه بنشيني که مطلع مي شوي رزرو است و بايد روي ميز بنشيني تا فوتباليست سابق آبي به همراه دوستانش بيايند در جاي هيشگي شان. اينجا خبري از قليان 2 هزار توماني نيست و پذيرايي با کيک و آبميوه و در صورت در خواست چاي صورت مي گيرد. هزينه قليان اينجا 12 هزار تومان روي ميز و 15 هزار تومان روي سکوها است. ضمنا نبايد از دربند درکه و پارک ها و جنگل هاي تهران نيز گذشت.

 دختران پاي ثابت سفره خانه ها

اگر به سفره خانه هاي مناطق شمالي شهر، فشم و آبعلي سري بزنيد دختران جواني را مشاهده مي کنيد که دختران با چه شور و نشاطي قليان هاي ميوه اي را مي کشند. اخيرا گرايش جوانان به خصوص دختران به کشيدن قليان افزايش بي سابقه اي يافته است و حتي در مواردي از پسران نيز پيشي مي گيرد. دختران جوان و بعضا دبيرستاني در سفره خانه ها ديده مي شوند در حالي که ارائه قليان به دختران و زنان در سفره خانه ها ممنوع و با عرصه کنندگان به شدت برخورد خواهد شد اما اين تبعيت از قانون را با گشتي در سفره خانه ها خواهيم ديد. تنها دو چيز در قليان کش هاي پايتخت مشخص بود يکي جواني و ديگري تبديل شدن به تفريح ثابت است.

 1833 سفره خانه جديد تاسيس مي شود

رييس پليس اماکن عمومي پايتخت در رابطه با قليان هاي موجود در سطح شهر به برنا گفت: پليس چندي قبل طرح جمع آوري قليان ها را از سطح شهر اجرا و با سفره خانه ها و قهوه خانه هاي غير مجاز نيز برخورد کرد. اما اين طرح بنا به دلايلي پس از چندي متوقف شد و اکنون نيز براي اجراي دوباره طرح نياز به درخواست مجدد وزارت بهداشت و انجام هماهنگي ها است. هم اکنون تعداد بسيار زيادي درخواست براي دريافت مجوز سفره خانه صادر شده است که تا کنون صلاحيت 1833 نفر براي داير کردن سفره خانه تاييد شده است.

وقتي طرح جمع آوري قليان  متوقف شد

پس از سخنان رييس پليس اماکن به سراغ دکتر امامي رضوي رفتيم در خصوص جمع آوري قليان سوالاتي را از معاون سلامت وزارت بهداشت پرسيديم. امامي رضوي با بيان پيگيري مجدد طرح جمع آوري قليان گفت: آيين نامه اي دو سال گذشته به تصويب رسيد و نيروي انتظامي اقدام به جمع آوري قليان از اماکن عمومي کرد اما پس از مدتي طرح با دستور رييس جمهور متوقف شد. وزارت بهداشت طرحي را آماده کرده بود که تا کنون اجازه اجرايي شدن آن داده نشده است. ضمن اينکه هم اکنون نيز طرح جديدي در دست نيست.

وقتي مرگ سراغ جوانان مي آيد

دکتر رسول انتظار مهدي در رابطه با بيماري هاي قليان به سايت پليس گفت: قليان يكي از مواد دخاني است كه چون مصرف آن همراه با نوعي پك زدن عميق همراه است، لذا مصرف طولاني مدت آن باعث بروز بيماريهاي ريوي از جمله «آنفيزم» كه جزو بيماريهاي غيرقابل درمان است، مي شود.


وي افزود: فردي كه قليان مصرف مي كند هنگام تنفس، حجم مفيد ريه را از دود پر مي كند كه اين خود عامل بروز سرطان دهان مي شود.
اين مقام علمي همچنين معتقد است: مواد شيميايي كه در ساخت تنباكوهاي قليان مورد استفاده قرار مي گيرند داراي فلزات سنگيني هستند كه مي توانند عامل بروز بيماريهاي كبدي و يا كليوي در فرد مصرف كننده باشند.


يك فوق تخصص ريه هم به خانواده ها هشدار داد، با وجود اينكه قليان علايم باليني اش دير ظهور مي كند، اما مضرراتش از سيگار بيشتر است.
دكتر صمد قدرتي، عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران معتقد است: توتون هاي استفاده شده در قليان علاوه بر مضرراتي كه مشابه سيگار دارند به خاطر مواد افزودني ديگري كه براي طعم بخشيدن و بو بخشيدن به آن اضافه مي شود ايجاد يك سري علايم حساسيت چه به صورت پوستي و چه به صورت تنفسي مي كند و در پاره اي موارد باعث نمايان شدن آسم خفته در افراد مي شود.


وي افزود: قليان مي تواند روي سيستم قلبي، عروقي و ريوي تأثيرات سوء داشته باشد، همچنين دود سيگار و قليان در مراحل اوليه باعث ايجاد تنگي در مجاري هوايي كوچك و بتدريج با افزايش ميزان مصرف باعث تنگي مجاري هوايي بزرگتر و تشديد تنگي نفس مي شود.

تنها دو چيز در بين قليان کش هاي پايتخت مشخص است يکي جواني و ديگري تبديل شدن قليان به تفريح ثابت!


نوشته شده در تاريخ 2015-08-18 توسط best2
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
جدیدترین تجهیزات تالار
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن زالو چیست؟
نقش دینگ در صنعت حمل و نقل
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
انجام پایان نامه مدیریت
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
روش انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
سامانه جامع مشاغل شهرری

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ